Nasłuch

Jak wspominałem, do grupy moich zainteresowań należy radiokomunikacja, a zawężając – nasłuch.

Urządzenia

Obecnie jestem w posiadaniu dwóch odbiorników:

  1. Uniden UBC 69XLT-2 (przenośny) od marca 2012r.
  2. Uniden UBC 355CLT (stacjonarny) od lipca 2014r.
Ręczny odbiornik Uniden UBC69 XLT-2.
Ręczny odbiornik Uniden UBC69 XLT-2.
Stacjonarny odbiornik Uniden UBC355CLT.
Stacjonarny odbiornik Uniden UBC355CLT.

Skanera stacjonarnego (UBC 355 CLT) używam w domu wraz z anteną stacjonarną (bazową). Z kolei „w terenie” używam przenośnego UBC69 XLT-2, którego posiadam od 2012 r. Można go oczywiście podłączyć pod antenę stacjonarną (to samo standardowe wejście antenowe BNC). Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze baterie (2 x AA), które mogą się wyczerpać po kilku godzinach nasłuchu.

Gniazdo antenowe typu BNC

W większości tego typu urządzeń obecne jest standardowe gniazdo antenowe typu BNC (ang. BNC connector).

Gniazdo BNC z przewodem antenowym.
Gniazdo BNC z przewodem antenowym.
Ręczny UBC 69XLT-2 z anteną.
Ręczny UBC 69XLT-2 z anteną.
Wejście antenowe BNC w skanerze UBC355CLT.
Wejście antenowe BNC w skanerze UBC355CLT.

Antena „pałka” – redukcja („przejściówka”) UC-1 -> BNC

Stałem się w styczniu 2015r. właścicielem anteny o konstrukcji „pałki”. Potrzeba mi było zrobić redukcję ze złącza typu UC-1 (w antenie) na złącze typu BNC (w odbiorniku). Osiągnąłem to w następujący sposób:

Do połączenia anteny z odbiornikiem zastosowałem cienki kabel koncentryczny RG-58 o „porządnym oplocie” w cenie 3 zł / m. Można spotkać ceny 1 zł/m, gdzie oplot jest dość lichy, co może pogorszyć jakość odbioru. W moim przypadku potrzebowałem 6 metrów kabla. Koszt tej konkretnej „przejściówki” wyniósł 10 zł, a koszt wtyków BNC na kabel koncentryczny (gdyż przy zakupie dostajemy sam ucięty kabel) 2 zł/szt

Legalność nasłuchu

Zawsze, gdy wspominam o moim zainteresowaniu pojawiają się pytania, czy oby jest to legalne. Wielu osobom wydaje się nieprawdopodobną rzeczą fakt, iż w pełni legalnie można prowadzić nasłuch służb i wszystkiego, co nadaje w naszym zasięgu –  policja, straż miejska, straż pożarna, kolej, TAXI, korporacje ochroniarskie i wiele innych. Nie pozostaje tutaj nic innego, jak przytoczyć fragment obowiązującej ustawy:

USTAWA
z dnia 16 lipca 2004 r.
Prawo telekomunikacyjne
(Dz. U. Nr 171, poz.1800)
DZIAŁ VI

Rozdział 2Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Skanery nasłuchowe kwalifikują się pod kategorię „urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru”, także ich użytkowanie nie wymaga pozwolenia. Zatem można słuchać, ale nie można nadawać, co z resztą nie jest w skanerach możliwe (są to tylko odbiorniki). Ponadto zasłyszane informacje należy zachować dla siebie. Przekładając to na grunt nasłuchu kolei – używając skanera przykładowo na peronie, należy używać słuchawek, aby użytkownik skanera był jedynym odbiorcą informacji.

Mój zasięg

Obecnie korzystam tymczasowo z prostej anteny typu DIPOL – prosta antena dipolowa (dipol półfalowy) zrobiona z dwóch miedzianych rurek i kabla RG-58, gdzie koszt całości to mniej niż 20 złotych.

Poniżej schemat WWK i animowana mapa zasięgu z zaznaczonymi posterunkami, które odbieram (zielony: bardzo dobrze, żółty: z szumami, słabo). Kliknij na mapę, aby powiększyć.

Źródło mapy: http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Baza_danych_kolejowych
Źródło mapy: http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Baza_danych_kolejowych

4 myśli na temat “Nasłuch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.