Podróż w wagonie sypialnym

Podróż w wagonie sypialnym w pociągu PKP Intercity

Wagon sypialny PKP Intercity typu WLABouz na stacji Szklarska Poręba Górna – sierpień 2017 r.

Narodowy przewoźnik kolejowy, spółka PKP Intercity, wciąż posiada w swojej ofercie przewozowej usługi podróży w wagonie sypialnym w uruchamianych przez niego nocnych połączeniach kolejowych. Jest to bardzo wygodna opcja odbycia nocnej podróży w niezwykle komfortowych warunkach, ponadto jest to podróż bezpieczna i (co da się usłyszeć w opinii pasażerów) przyjemna. Wagony te kursują w połączeniach nocnych, zatem podróżni rozpoczynają podróż w godzinach wieczornych a kończą nad ranem na stacji docelowej. Podczas całej podróży nad bezpieczeństwem czuwa steward WARS, ponadto podróżni są budzeni na 30 minut przed stacją docelową i w ramach biletu przysługuje im bezpłatny poczęstunek.

W niniejszym artykule opisuję krok po kroku podróż w polskim wagonie sypialnym – od momentu kupna biletu do momentu opuszczenia pociągu. Przedstawiam różne typy przedziałów sypialnych, opisuję ceny biletów, procedury które obowiązują podróżnych wagonu sypialnego i kilka innych istotnych elementów. Życzę miłej lektury.

Jak wygląda wagon sypialny?

Wagony sypialne oraz kuszetki są pomalowane na ciemnoniebieski kolor z białym pasem na burcie, odróżniają się zatem od zwykłych wagonów kolejowych. W środku każdy przedział i korytarz wyłożony jest dywanem, a okna posiadają zasłony i rolety całkowicie zaciemniające przedział pasażerski.

Korytarz w wagonie sypialnym.

 

Wagon sypialny – przedział dwuosobowy klasy DOUBLE, dwa łóżka w przedziale.

Każde łóżko posiada zdezynfekowaną, wypraną, wyprasowaną i czystą pościel – materac owinięty prześcieradłem, kołdrę i poduszkę w poszewce. Ponadto łóżka na górze i na środku posiadają wysuwane za pomocą przycisku sprężynowe blokady zabezpieczające.

Wagon sypialny – przedział trzyosobowy klasy TOURISTE.

W każdym przedziale do dyspozycji są wieszaki na ubrania, umywalka, śmietniczka, drabinka, lampka przy każdym łóżku, kontakt 230V oraz miejsce na bagaż.

Drabinka w przedziale wagonu sypialnego. Widoczna część z wieszakami na ubrania.

W każdym przedziale znajduje się umywalka z ciepłą / zimną wodą, każdy pasażer w cenie biletu dostaje również wodę źródlaną 0,5 L do mycia zębów oraz ręczniczek z mydełkiem.

Umywalka i szafka z lustrem w przedziale wagonu sypialnego.

Ponadto w ramach poczęstunku każdy pasażer (niezależnie od klasy) dostaje ciastko typu Muffin / Rogal z nadzieniem oraz gorący napój do wyboru (kawa / herbata) podawany rano podczas budzenia przed stacją docelową. Dodatkowo:

 • w przedziale dwuosobowym klasy DOUBLE podróżny dostaje w ramach poczęstunku DODATKOWO: wodę mineralną gazowaną / niegazowaną;
 • w przedziale jednoosobowym klasy SINGLE podróżny dostaje w ramach poczęstunku DODATKOWO: wodę mineralną gazowaną / niegazowaną, batonik, sok owocowy.
Zestaw higieniczny w wagonie sypialnym – ręcznik i mydełko.

Bezpieczeństwo podczas nocnej podróży jest bardzo ważne, dlatego też należy koniecznie drzwi przedziału każdorazowo zamykać na zamek oraz na łańcuszek. Mimo tego, iż przez całą noc w wagonie jest steward WARS który czuwa nad bezpieczeństwem pasażerów, zdarza się że musi on wagon opuścić, dlatego też zamykanie przedziału od wewnątrz jest wymagane. Ponadto na większości relacji wagonów sypialnych warunki pozwalają na zamknięcie wagonów sypialnych, co oznacza że nikt poza pasażerami wagonu sypialnego nie ma do niego wstępu. Nie będzie zatem takiej sytuacji, że korytarz będzie przepełniony podróżnymi.

Łańcuszek w przedziale w wagonie sypialnym.

W wagonie sypialnym są dwie toalety zlokalizowane na dwóch końcach wagonu. W znacznej większości można z toalet korzystać w każdych warunkach, nawet podczas postoju na stacji, gdyż większość wagonów posiada tzw. zamknięty obieg nieczystości. W przypadku braku środków higienicznych w toalecie (ręczniki papierowe, papier toaletowy) lub w przypadku złego stanu czystości należy ten fakt zgłosić stewardowi WARS.

Toaleta w wagonie sypialnym.

Rozkład jazdy i kupno biletu

Jak wspomniano wyżej, wagony sypialne kursują w nocnych połączeniach uruchamianych przez PKP Intercity, jednakże nie każdy nocny pociąg posiada w składzie wagon sypialny. Kursowanie wagonu sypialnego oznaczone jest na rozkładzie jazdy symbolem łóżka z kołdrą i poduszką.

Plakatowy rozkład jazdy, symbol trzeci – wagon sypialny w składzie.

W internetowej sprzedaży biletów na stronie https://www.intercity.pl/pl/ kursowanie wagonu sypialnego oznaczone jest w identyczny sposób. W tym przypadku oznaczone jest również kursowanie wagonu z miejscami do leżenia (kuszetki).

BILET ZAKUPIONY PRZEZ INTERNETOWĄ SPRZEDAŻ BILETÓW NALEŻY KONIECZNIE WYDRUKOWAĆ I WYDRUKOWANY BILET PRZEDSTAWIĆ DO KONTROLI W WAGONIE SYPIALNYM. W przeciwnym razie bilet jest nieważny.
Internetowa wyszukiwarka PKP Intercity, oznaczone na czerwono symbole wagonu sypialnego.

Aby móc jechać wagonem sypialnym należy posiadać następujące bilety: bilet na przejazd w klasie drugiej (lub w klasie pierwszej w przypadku podróży w przedziale typu SINGLE) oraz bilet dodatkowy na miejsce sypialne, czyli rezerwację. Cena biletu dodatkowego jest stała, niezależna od długości trasy i nie stosuje się od niej ulg, ponadto cena biletu kupionego w kasie, przez Internet i na pokładzie pociągu jest zawsze taka sama. Ceny biletu dodatkowego na jedno miejsce kształtują się następująco:

 • jedno miejsce w przedziale trzyosobowym (TOURISTE): 81,00 PLN + bilet na przejazd w klasie drugiej
 • jedno miejsce w przedziale dwuosobowym (DOUBLE): 141,50 PLN + bilet na przejazd w klasie drugiej
 • jedno miejsce w przedziale jednoosobowym (SINGLE): 273,00 PLN + bilet na przejazd w klasie pierwszej

Ulgi stosuje się jedynie dla biletów przejazdowych – przy tych biletach uczniowie, renciści, kombatanci itd. mają 37% zniżki, studenci mają 51% zniżki itd. Cena biletu dodatkowego na miejsce sypialne jest zawsze stała. Jedyną możliwością zmniejszenia kosztu przejazdu jest przejazd z dzieckiem do lat 10, gdzie można odbyć podróż na podstawie opłaconego jednego miejsca w przedziale, przy czym dziecko musi zajmować jedno miejsce wraz z opiekunem.

Bardzo istotne są oznaczenia miejsc w wagonie sypialnym. System ten kształtuje się następująco:

 • miejsca o numerach x1 oraz x2 to miejsca na dole
 • miejsca o numerach x3 oraz x4 to miejsca na środku
 • miejsca o numerach x5 oraz x6 to miejsca na górze

Ponadto w jednym przedziale znajdują się miejsca nieparzyste lub parzyste. Tym samym:

 • miejsca 31,33 to miejsca na dole i na środku w jednym przedziale;
 • miejsca 41, 42 to miejsca na dole w dwóch sąsiadujących przedziałach;
 • miejsca 25, 26 to miejsca na górze w dwóch sąsiadujących przedziałach.

Bilet można również kupić u obsługi wagonu sypialnego, jednakże sprzedaż będzie możliwa jedynie w miarę dostępnych miejsc oraz płatność odbywać musi się gotówkowo – stewardzi WARS nie posiadają służbowych terminali płatniczych. Ceny biletów dodatkowych na miejsca sypialne sprzedawane są w w/w cenach.

Po zakupieniu biletu należy udać się na stację kolejową i oczekiwać przyjazdu pociągu.

Rozpoczęcie podróży

Podróż należy rozpocząć na stacji wskazanej na bilecie. Jeżeli podróżny zgłosi się do stewarda WARS później niż 30 minut od odjazdu pociągu ze stacji wskazanej na bilecie, podróżny traci prawo do zajęcia miejsca i miejsce to może być odsprzedane innemu podróżnemu.

Po przyjeździe pociągu do stacji należy udać się do wagonu sypialnego, przed wejściem po zatrzymaniu stać będzie steward WARS, po upewnieniu się że podróżny znajduje się we właściwym miejscu można zająć miejsce w wagonie sypialnym – wszystkie miejsca są wyraźnie oznaczone.

Inaczej rozpoczynanie podróży wygląda na stacji początkowej – wejście do wagonu sypialnego / kuszetki możliwe jest dopiero na 30 minut przed planowym odjazdem, tak więc mimo tego że pociąg stoi przy peronie już na dwie, czasem trzy godziny przed odjazdem, to do wagonu sypialnego / kuszetki można wejść na 30 minut przed odjazdem pociągu. Jest to sytuacja częsta na stacjach o znaczeniu turystycznym – Zakopane, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście – gdzie pociąg podstawiony jest nawet na 2-3 godziny przed odjazdem.

Po ruszeniu pociągu należy udać się do przedziału. Niezwłocznie po rozpoczęciu podróży do przedziału przychodzi steward WARS, który objaśni w skrócie całą podróż, powie (jeżeli jest taka sytuacja) gdzie i kiedy dosiadają się inni podróżni w przedziale, przypomni o konieczności zamykania drzwi na łańcuszek, przyjmie zamówienia na kawę / herbatę, którą poda rano przy budzeniu. Ponadto na czas podróży steward WARS zabiera na przechowanie bilety oraz dokumenty poświadczające ulgi przejazdowe: legitymacje szkolne, studenckie, doktoranckie, zaświadczenia poświadczające niepełnosprawność, białe wkładki z ZUS i wszystkie inne dokumenty poświadczające prawo do ulgi. Po zabraniu biletów podróżny, o ile nie będzie takiej potrzeby, nie będzie budzony aż do swojej stacji docelowej. Bilety i dokumenty poświadczające do ulgi oddaje się na czas podróży, ponieważ są one kontrolowane przez służby kolejowe (konduktorów PKP Intercity) w nocy nawet kilka razy. W sytuacji odmowy oddania stewardowi WARS dokumentu (legitymacji szkolnej, studenckiej…) podróżny i współpodróżni w przedziale muszą przygotować się na kilkukrotne budzenie w nocy w celu dokonania kontroli biletów.

Podczas podróży

Przez całą podróż do dyspozycji pasażerów wagonu sypialnego jest steward WARS, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji na temat podróży, ponadto prowadzi on sprzedaż przekąsek (chipsy, batoniki, paluszki, herbatniki), napojów zimnych i gorących (kawa, herbata), cennik jest wywieszony przy przedziale służbowym. Sprzedaż udostępniona jest dla wszystkich podróżnych w pociągu. Przy opuszczaniu wagonu sypialnego podczas podróży (aby udać się do wagonu gastronomicznego lub w innej sprawie, np. do znajomych jadących innym wagonem) należy koniecznie pobrać od stewarda WARS bilety wraz z dokumentami, a powracając do wagonu należy bilet i dokumenty zwrócić stewardowi. W przypadku gdy przedział służbowy jest zamknięty, należy skontaktować się ze stewardem WARS telefonicznie – numer służbowego telefonu jest wywieszony na drzwiach przedziału.

W wagonie sypialnym w godzinach 22:00 – 6:00 obowiązuje cisza nocna, należy powstrzymać się od głośnego zachowywania się, odtwarzania muzyki itd. Ponadto w porze dziennej istnieje możliwość złożenia środkowego łóżka, aby stworzyć wygodną kanapę do siedzenia – taką potrzebę należy zgłosić stewardowi WARS, który odpowiednio opuści i zabezpieczy łóżko.

Koniec podróży

Na pół godziny przed stacją docelową podróżny jest budzony, steward WARS oddaje podróżnemu bilety oraz ewentualnie inne dokumenty – w tym momencie należy upewnić się, iż zwrócone zostały wszystkie pobrane przez stewarda WARS dokumenty i bilety. Jednocześnie podana do przedziału zostanie zamówiona wieczorem kawa i herbata. Przy wysiadaniu z wagonu należy udać się do drzwi, przy których stoi steward WARS, gdyż pomoże on z otwarciem drzwi i wyniesieniem bagażu.

Dla poprawnego indeksowania:

wagon sypialny , wagon sypialny pkp , jak wygląda wagon sypialny , wagon sypialny jak wygląda , wagon sypialny polska , wagon sypialny pociąg , intercity wagon sypialny , miejsce sypialne , pkp , pkp intercity , podróż w wagonie sypialnym , wagon sypialny bezpieczeństwo , bezpieczeństwo w pkp , bezpieczeństwo w wagonie sypialnym , pociąg tlk wagon sypialny , wagon sypialny tlk , bezpieczeństwo w tlk

Źródła:

 • www.wars.pl
 • dokument „RPO-IC”
 • wielokrotne podróże

Jedna myśl na temat “Podróż w wagonie sypialnym

 • 17 maja 2019 o 01:33
  Permalink

  nie ma możliwości wybrania miejsca dolnego, zawsze pokazuje, że jest juz zajęte

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.