MaSzyna

Symulator Pojazdów Szynowych „MaSzyna”

maszyna_l053

MOJE PROJEKTY DO „MASZYNY” – http://wwk.kolej.org.pl/eu07424/

MaSzyna jest polskim, darmowym symulatorem pojazdów szynowych, który tworzony jest przez kolejowych hobbystów z Polski oraz kilka osób z Węgier i Czech. Symulator, który można pobrać na komputer, pozwala na wcielenie się w rolę maszynisty najpopularniejszych polskich elektrowozów, spalinowozów oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych. Dostępne są również drezyny ręczne. Ponadto Symulator posiada dużą bazę wagonów pasażerskich jak i towarowych.

MaSzyna stawia na realizm. Twórcy dużą uwagę przywiązują do funkcjonowania pojazdów szynowych, ich zachowania na torach, poprawnych charakterystyk pojazdów, dzięki czemu w obecnym czasie pojazdy w Symulatorze zachowują się niemalże identycznie, jak ich odpowiedniki w rzeczywistości. Należy tutaj wspomnieć o systemie SPKS (http://awril.pl/spks), który dotyczy m.in. poprawnego działania hamulców w pojazdach szynowych. Poprawnego – czyt. zgodnego z rzeczywistością.

424

Scenerie w MaSzynie (czyli „mapy”) w większości zbudowane są zgodnie z obowiązującymi zasadami budowy dróg szynowych. MaSzyna posiada scenerie realistyczne jak i fikcyjne, w sumie do dyspozycji użytkownika dostępnych jest kilkanaście scenerii, z czego dwie to scenerie realistyczne – linie kolejowe nr 61 i 144 (odcinek Częstochowa Stradom – Lubliniec – Ozimek).

mij-z-st43

W ostatnich latach, za sprawą grupy twórców znacznie poprawiła się kwestia taboru w Symulatorze. Stworzonych zostało kilkanaście nowych lokomotyw wraz z kabinami (m.in. lokomotywy elektryczne serii 181, EP05, EP09, ET22, ET41, ET42, lokomotywy spalinowe serii 6DG, BR285, SM03/04, ST43, ST45, TEM2). MaSzyna większość z wymienionych posiadała już wcześniej, jednakże obserwować można tendencję do tworzenia nowych, odświeżonych modeli tych pojazdów.

Dużą uwagę przywiązuje się też do wagonów pasażerskich i towarowych. W ostatnim czasie wagony, które są nowo tworzone, charakteryzują się bardzo wysokim poziomem dokładności. Ponadto nowe wagony pasażerskie posiadają też wnętrza 3D i możliwość otwierania drzwi bocznych.

wag_int

Udźwiękowienie to również cecha charakterystyczna MaSzyny. Każdy dźwięk słyszany w kabinach pojazdów został nagrany w kabinie w celu pełnego oddania realizmu. Każde dźwięki nagrywane były osobno (w miarę możliwości) – dźwięki przełączników, ruchu manipulatorów, kranów, syren itd. Same kabiny również zostały stworzone z dużą dokładnością – to właśnie na kabinę pojazdu użytkownik patrzy najczęściej.

kab_07

Zapraszam na stronę główną projektu:

www.eu07.pl

Bezpośrednia strona pobierania:

http://eu07.pl/pobierz/

Dużo informacji dot. Symulatora można również uzyskać studiując plik informacyjny dostępny pod adresem:

http://eu07.pl/dokumentacja

Gorąco zachęcam do pobrania Symulatora Pojazdów Szynowych „MaSzyna”.

events

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.