Linki

Strony polecane

Przedstawiam linki stron internetowych, które sam uważam za warte odwiedzenia, w szczególności biorę tutaj pod uwagę wątek kolejowy. Niektóre są bardziej znane (niezastąpiony Semaforek), niektóre mniej znane, a prezentujące niezwykle wysoki poziom merytoryczny (fantastyczna strona o esełce), ponadto przypominam o stronach skupiających się tylko na jednej linii kolejowej / regionie (Atapi, Stacja Wyszków czy Kolej między Bugiem a Narwią). Prawdziwy pasjonat transportu kolejowego powinien mieć w Ulubionych przynajmniej trzy strony z tej listy, z czego jedna powinna być ustawiona jako strona startowa.

http://atapi.org.pl/ – warszawska część linii kolejowej nr 7 (Warszawa Wschodnia – Otwock – Dęblin i dalej na wschód!).

http://semaforek.kolej.org.pl/ – Baza Danych Kolejowych, schematy stacji i posterunków, ciekawostki, porządna skarbnica wiedzy.

http://stacjawyszkow.kolej.org.pl/ – Wyszków i linia kolejowa nr 29 (Tłuszcz – Ostrołęka), aktualne informacje z linii, urozmaicone zdjęciami.

http://kosinus.mazowsze.pl/ – „Kolej między Bugiem a Narwią”, teksty głównie historyczne oraz reportaże z wydarzeń

http://www.linia29.cal.pl/news.php – serwis o kolei w Ostrołęce i linii kolejowej nr 29 (Tłuszcz – Ostrołęka)

http://www.s-l.cal.pl/ – linia kolejowa nr 12 (Skierniewice – Łuków, czyli S-Łka), serdecznie polecam podstronę poświęconą Czachówkowskiemu Węzłowi Kolejowemu (CzWK).

http://motyw-kolejowy.blogspot.com/ – wyłapane motywy kolejowe w polskich filmach, świetnie opisane i skatalogowane, kolejna świetna baza informacji. Autor pokazuje kadry z filmów, gdzie pojawił się chociażby fragment szyny czy podkładu kolejowego.

http://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=rjp – wykaz rozkładów jazdy pociągów kursujących po ziemiach polskich od samego początku wieku dwudziestego do rozkładów aktualnych.

http://baur.pl/ – poligrafia, fotografia, broń palna i kolej, ale zdecydowanie najwięcej jest o kolei.

http://isdr.pl/ – strona internetowa i forum projektu ISDR – Symulator prowadzenia ruchu kolejowego. Świetny i darmowy symulator pracy dyżurnego ruchu, jak na razie dostępne są trzy posterunki. Jak się człowiek „wkręci” to symulator potrafi zapełnić godziny wolnego czasu. UWAGA! Obsługa nie jest intuicyjna, zaleca się na początek przeczytać kilka instrukcji kolejowych oraz dokumentację aplikacji.


Kanały na YouTUBE

Polecane kanały w serwisie YouTUBE o tematyce kolejowej, które prezentują wysoki poziom merytoryczny przedstawianych materiałów oraz wysoki poziom jakościowy (lub oba na raz).

KolejFILMY – świetny montaż i realizacja filmów przedstawiających kolej w Polsce i Europie (z naciskiem na Polskę), widać ogromne zaangażowanie twórców w każdy film publikowany na kanale.

Morfeusz120 – kanał przedstawia wysokiej jakości filmy kolejowe, również widać wielkie zaangażowanie w każdy publikowany film.

100%kolej – wysokiej jakości filmy kolejowe, zarówno z Polski jak i Europy. Publikowane są filmy o wąskiej tematyce (jak np. film o nowym dworcu Szczecin Główny lub filmy poświęcone jednej serii pojazdów). Głównie prezentuje okolice Szczecina.

tmechatronik – kanał czynnego maszynisty, który przedstawia na kanale różne ciekawostki związane z transportem kolejowym okraszone bogatym komentarzem.

Iwaneu – na kanale publikowane są wielogodzinne materiały przedstawiające przejazd z perspektywy maszynisty po wielu polskich i zagranicznych liniach kolejowych (tzw. cabview).

zakopiec911 – kanał przedstawia kolej w Małopolsce (Kraków i okolice). Świetny montaż i wysoka jakość materiałów, często są to materiały wyjątkowe, unikalne, sporo cabview-ów.

MaszynistaEU – kanał czynnego maszynisty, na kanale prezentowane są głównie materiały typu cabview,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.