Plany PLK-i w WWK

Warszawa Koło - przystanek na "linii obwodowej"
Warszawa Koło – przystanek na „linii obwodowej”

PKP PLK ogłasza, że na modernizacje, remonty i inne inwestycje w węźle warszawskim przeznaczonych zostanie od 4 do 6 mld złotych. Modernizacja jednego z najważniejszych węzłów kolejowych w kraju ma ruszyć w 2016 roku i może potrwać od trzech do pięciu lat. Wiele uwagi skupia zamiar ponownego uruchomienia „dworca głównego” (a bardziej dosadnie: jego ODBUDOWA) czyli stacji Warszawa Główna Osobowa, która ma w planach przejąć po części ruch podmiejski podczas remontu stacji Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia. Ma to na celu odciążenie linii średnicowej.  Obecnie odcinek łączący Warszawę Zachodnią z Warszawą Główną (gdzie mieści się podupadające Muzeum Kolejnictwa) jest w opłakanym stanie, potrzeba mnóstwa pracy i nakładów finansowych, aby móc doprowadzić to do stanu używalności.

Innymi wartymi poświęcenia uwagi projektami jest remont linii kolei obwodowej, czyli linii kolejowej nr 20 od Warszawy Zachodniej do Warszawy Gdańskiej (przez m. in. przystani Warszawa Kasprzaka / Koło). Obecnie na odcinku tym obowiązuje wiele ograniczeń prędkości do 20 i 10 km/h, a prędkości maksymalne wynoszą 30 km/h. Remont jest zatem nieunikniony i potrzebny. Kursują tam pociągi SKM linii S9 (do Legionowa) oraz Kolei Mazowieckich (KM-9 do Nasielska/Ciechanowa/Działdowa) a także PKP IC – tzw. „podsyły”. W styczniu 2014r. ogłoszony został przetarg na projekt dot. przebudowy tego odcinka.

Realizacji doczeka się też projekt „włączenia linii radomskiej w linię obwodową”, czyli przebudowa układu torowego Warszawy Zachodniej, aby możliwym stał się bezkolizyjny przejazd z kierunku Radomia (linia kolejowa nr 8) na linię kolejową nr 20 i do stacji Warszawa Gdańska.

W zamierzeniach PKP PLK jest również modernizacja linii kolejowej nr 447 (Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki), gdzie przygotowywane są właśnie projekty. W praktyce oznacza to przygotowania do modernizacji układu podmiejskiego z Grodziska do Włoch.

 

Źródło:

1. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=114662833&postcount=507

2. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=115102770&postcount=516

 

Jedna myśl na temat “Plany PLK-i w WWK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.