Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W Sierpcu, około 3 kilometry od stacji kolejowej Sierpc, znajduje się świetny skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Obejmuje ono teren około 60ha i przedstawia mazowiecką wieś typu rzędowego. Oznacza to, że domy i gospodarstwa zlokalizowane są po jednej stronie drogi, natomiast naprzeciw nich jest pas ziemi uprawnej przynależny do gospodarstwa. Na terenie muzeum znajdziemy zabudowę wiejską, czyli domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze a nawet drewniany kościół. Nie jest to zabudowa oryginalna, w większości przypadków są to repliki budynków lub autentyczne budynki przeniesione z innych lokalizacji, odbudowane z tych samych materiałów w identyczny sposób. Ponadto skansen ma zachowaną kolekcję kilkunastu powozów i sań oraz kilkaset rzeźb drewnianych typu ludowego i sakralnego.

Skansen można zwiedzać bez przewodnika, w formie swobodnego spaceru po terenie skansenu. Jednakże zwiedzając z przewodnikiem mamy możliwość zajrzenia do kilkunastu izb oraz poznać dokładny opis wsi, którą ten skansen prezentuje.

Wystawa w skansenie nie jest stała. W zależności od pory roku wnętrza izb mieszkalnych są odpowiednio dostosowywane – urządzany jest wystrój bożonarodzeniowy, następnie w okolicy lutego domy są zdobione zastawą i dekoracjami wielkanocnymi. W sumie wystawa jest zmieniana około 4 razy w ciągu każdego roku. Zdecydowanie poleca się odwiedzać skansen w miesiącach ciepłych od kwietnia do września, gdyż w tym czasie jest tam organizowanych wiele przedsięwzięć.

Do Sierpca można dojechać pociągami Kolei Mazowieckich z Kutna, Płocka, Płońska, Nasielska, Modlina, Nowego Dworcu Mazowieckiego czy Tłuszcza. Przewoźnik Arriva DB uruchamia jedną parę pociągów dziennie do Torunia / Bydgoszczy.

Sierpc – budynek dworca z 1924 roku, zaniedbany. Luty 2019.
Sierpc. SA135-018 jako poc. Kolei Mazowieckich rel. Sierpc – Kutno. Luty 2019.
Wieża wodna na stacji Sierpc. Luty 2019.

Zdjęcia ze Skansenu

Plan skansenu

Zapraszam również na stronę internetową Skansenu: http://mwmskansen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.