Nasielsk

Stacja Nasielsk to stacja węzłowa położona w 60. kilometrze linii kolejowej nr 9 (Warszawa Wsch. – Gdańsk Gł.), gdzie rozpoczyna się linia kolejowa nr 27 (Nasielsk – Sierpc – Toruń Wschodni). Stanowi ona zatem węzeł przesiadkowy dla pasażerów udających się w / z kierunku Płońska i Sierpca. Jest jednocześnie ostatnim posterunkiem w WWK na linii kolejowej nr 9.

Stacja jest położona we wsi Nowe Pieścirogi, natomiast miasto Nasielsk jest położone kilka kilometrów na płn – wschód względem stacji.

Nasielsk

Stacja została zmodernizowana w ramach modernizacji linii kolejowej nr 9, natomiast PKP SA w roku 2015 wybudowała zupełnie nowy budynek dworca – innowacyjny dworzec systemowy. Nasielsk był pierwszym dworcem w ramach projektu IDS. O samym budynku dworca poniżej.

Stacja obsługiwana jest przez PKP Intercity oraz Koleje Mazowieckie. Koleje Mazowieckie obsługują stację relacjami w / z kierunku Działdowa / Ciechanowa / Mławy (na linii nr 9) oraz z Sierpca / Płońska (na linii nr 27). Uruchamiane są również pociągi osobowe do stacji Tłuszcz (przez Legionowo, Krusze), są to „zjazdy” szynobusów do lokomotywowni KM w Tłuszczu, które przy okazji są wykorzystywane jako pociągi handlowe dostępne dla pasażerów. Ponadto na stacji prowadzony jest intensywny ruch towarowy.

Zarówno stacja jak i dworzec jest przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Dworzec jest wyposażony w ścieżki dla osób niewidomych oraz odpowiednio przystosowaną toaletę, natomiast dojście do peronów wyposażone jest w podnośniki dla wózków inwalidzkich – obsługiwane przez personel po uprzednim zgłoszeniu.

Po zachodniej stronie stacji stoi potężna wieża wodna, obecnie nieużywana i zdewastowana.

Nasielsk | Peron nr 3.
Nasielsk | Perony nr 1 i 2.
Nasielsk | Widok z peronu nr 1 w stronę Ciechanowa.

W 2015 roku PKP SA w ramach projektu dworców systemowych otworzyła w Nasielsku pierwszy z tego typu obiektów. Bardzo ciekawy opis tego projektu znajduje się na tej stronie.

Na dworcu jest kilkanaście miejsc oczekiwania dla pasażerów, toaleta z przewijakiem dla dzieci, dwie kasy biletowe, wyświetlacze odjazdowe. Ponadto na terenie zadaszonym jest kilkanaście ławek, śmietniki. Przy wejściu na dworzec znajduje się biletomat Kolei Mazowieckich. Na dworcu dostępny jest również bezpłatny internet WiFi.

Bezpośrednio przy dworcu znajduje się wydzielony przystanek autobusowy, wydzielone miejsca postoju TAXI oraz duży plac parkingowy dla aut – w dzień roboczy około godziny 13:30 był on cały zajęty.

Cały teren dworca jak i peronów jest objęty monitoringiem CCTV, nagłośnieniem megafonów, ponadto obszar dworca jest wyposażony w ścieżki dla osób niewidomych.

Nasielsk | Dworzec od strony peronów.
Nasielsk | Dworzec od strony wsi Nowe Pieścirogi.
Nasielsk | Dworzec od strony parkingu.
Nasielsk | Kasy biletowe i wyświetlacze na dworcu.

Na koniec – dwa zdjęcia wieży wodnej na stacji Nasielsk.

Nasielsk – wieża wodna.
Nasielsk – wieża wodna.
Nasielsk | Perony 1 i 2 oraz pociąg PKP Intercity jadący bez zatrzymania przez stację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.