Czachówek – luty 2019

Poniżej przedstawiam kilka ujęć z okolic Czachowskiego Węzła Kolejowego, czyli skrzyżowania linii kolejowych nr 8 (Warszawa Zachodnia – Kraków Główny) i nr 12 (Skierniewice – Łuków).

Czachówek Południowy, EN57AKM 1637+1607 skończył bieg po kursie Warszawa Wschodnia – Czachówek Płd.

W 2017 r. zakończyła się modernizacja odcinka Warszawa Okęcie – Czachówek Południowy w ciągu linii kolejowej nr 8. W „węźle czachowskim” przystanek Czachówek Górny oraz stacja Czachówek Południowy zyskały nowe perony, infrastruktura przystosowana jest do obsługi pasażerów PRM (windy, pochylnie, ścieżki dla osób niedowidzących). Od strony północnej peronów stacji Czachówek Południowy wybudowany jest tunel łączący perony oraz ulice po dwóch stronach stacji.

Czachówek Górny – widok w stronę Warszawy.

Przez stację Czachówek przebiega linia Kolei Mazowieckich R8, która obsługuje kierunki Warka / Radom / Skarżysko-Kamienna. Pociągi przyśpieszone RE8 nie zatrzymują się na przystanku Czachówek Górny, jednie na stacji Czachówek Południowy.

Dawna nastawnia Czachówka Południowego, nowy przejazd obsługiwany jest „na żądanie” – szlabany są domyślnie zamknięte, gdy zbliża się pojazd czy pieszy dyżurny ruchu otwiera przejazd (ma podgląd przez kamery CCTV).

Przy południowej głowicy rozjazdowej wybudowana jest nowa nastawnia Czachówek Południowy „CzP”, ceglany budynek dawnej nastawni przewidziany jest do wyburzenia. Przy starym budynku nastawni zlokalizowany jest przejazd kategorii „A” obsługiwany przez dyżurnego ruchu.

Ciekawostka: przejazd domyślnie jest stale zamknięty, a dyż. ruchu ma podgląd sytuacji na przejeździe przez CCTV. Przejazd otwiera się, gdy podejdzie pieszy lub podjedzie auto. Identyczna sytuacja ma miejsce na posterunku odgałęźnym Czachówek Zachodni – przejazd jest zlokalizowany w lesie o bardzo małym ruchu, otwierany jest przez dyżurnego ruchu.

Kasa biletowa Czachówek Południowy – zlokalizowana ~250 metrów na północ od peronów stacji.

Niezwykle ciekawie zorganizowano kasę biletową stacji Czachówek Południowy – około 250 metrów na północ od peronów stacji, na prywatnej działce ustawiony jest kontener/kiosk oznaczony jako kasa biletowa.

Czachówek Środkowy – pozostałości peronów.

Na linii nr 12, pod peronami przystanku Czachówek Górny obecne są pozostałości dawnego przystanku Czachówek Środkowy – dwa jednokrawędziowe, niskie perony. Widoczne są latarnie i krawędzie peronowe dawnego przystanku. W okolicy roku 2013 zburzony został dawny budynek dworca Czachówek Środkowy o niezwykle ciekawym, pałacowym stylu. Funkcjonowała tam kasa biletowa i sklep spożywczy „w jednym” 🙂

Zburzony budynek dworca w Czachówku Środkowym. Lipiec 2012r.
Kasa biletowa i sklep spożywczy. 18.07.2012.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć archiwalnych z okolic Czachówka:

Czachówek Południowy – maj 2013 r. Peron czołowy.
Semafory wjazdowe stacji Czachówek Południowy (lato 2013). Zdjęcie zrobione z peronu p.o. Czachówek Górny.
Bilet kolejowy wystawiony przez kasę biletową Czachówek Górny, która de facto mieściła się w budynku dworca Czachówek Środkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.