Pesa Sundeck dla KM

111Eb-001 dla KM | UWAGA! Zdjęcie pochodzi z: http://kolmatej.republika.pl/
111Eb-001 dla KM | UWAGA! Zdjęcie pochodzi z: http://kolmatej.republika.pl/

W wielkich bólach w halach bydgoskiej Pesy powstają nowe wagony piętrowe Sundeck i lokomotywy elektryczne  z rodziny Gama dla Kolei Mazowieckich. W wielkich bólach, ponieważ całość zamówienia miała być zrealizowana do 17 sierpnia 2015 roku (równo miesiąc temu). Do wspomnianego 17 sierpnia dostarczonych miało być 22 wagony piętrowe (w tym 2 sterownicze) oraz 2 elektrowozów. „Po drodze” doszło do podpisania aneksu do umowy, który przewiduje dostarczenie wszystkich pojazdów w pierwszej dekadzie grudnia 2015 (czyli przedłużono o prawie 4 miesiące termin dostawy, z sierpnia do grudnia).

Tymczasem prowadzone są / będą jazdy na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Skład pociągu: wagon sterowniczy, środkowy i lokomotywa.

Przypomnijmy – Koleje Mazowieckie 17 sierpnia do 10 grudnia będą w posiadaniu:

  • dwóch piętrowych wagonów sterowniczych; typ 316B,
  • 22 wagonów piętrowych środkowych; typ 416B,
  • dwóch lokomotyw elektrycznych z rodziny Gama; oznaczenie 111Eb-001 i 002.

Całość będzie pracować w systemie Push&Pull, znanym m.in. z posiadanych już przez przewoźnika pojazdów Bombardier Twindexx (zdjęcie poniżej). Eliminuje to potrzebę rozłączania składu i lokomotywy na stacjach zwrotnych.

Jednocześnie z dniem 17 sierpnia 10 grudnia 2015 pojazdy Pesa Sundeck będą pierwszymi pojazdami pracującymi w systemie Push&Pull, które wyprodukowane zostały w Polsce.

Pociąg przyśpieszony KM relacji Warszawa Wschodnia - Radom, odcinek Piaseczno - Czachówek Płd. | 09.05.2013r.
Bombardier Twindexx | Pociąg przyśpieszony KM relacji Warszawa Wschodnia – Radom, odcinek Piaseczno – Czachówek Płd. | 09.05.2013r.

Tak jak obecny tabor „piętrowy” przeznaczany jest na obsługę pociągów przyśpieszonych KM, tak obstawiam, że pojazdy Pesy również będą przeznaczane na obsługę pociągów przyśpieszonych. Prędkość maksymalna tych pojazdów to 160 km/h i ta prędkość może być wykorzystywana na wielu odcinkach – m.in. na linii do Działdowa, Płocka, Siedlec czy Skierniewic (ostatnie po zakończeniu modernizacji linii, a to zbliża się wielkimi krokami). Być może w okresie letnim 2016 ujrzymy skład 111Eb + 416B + … + 316B jadący jako pociąg Słoneczny relacji Warszawa Zachodnia – Ustka. Jak na razie poczekamy jeszcze do 10 grudnia 2015r.

Dwie sprawy:

  1.  O nowych „piętrusach” dla KM pisałem: tu.
  2.  Mam nadzieję, że nie trzeba będzie więcej wstawiać przekreślonych dat, które wiadomo co oznaczają. Peso, działaj.

3 myśli na temat “Pesa Sundeck dla KM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.