Warszawa Śródmieście – przejście podziemne

Portal TransportPulbliczny.pl opisuje zamknięte przejście podziemne na przystanku osobowym Warszawa Śródmieście.

Peron 3 p.o. Warszawa Śródmieście
Peron 3 p.o. Warszawa Śródmieście

Kilka słów o tym przystanku osobowym: jest on umiejscowiony w samym centrum Warszawy, należy on do układu podmiejskiego warszawskiej linii średnicowej, przejmuje on niemalże całośc ruchu podmiejskiego w WWK, w szczycie pociągi kursują co 3 minuty. Jest on obsługiwany głównie przez  Szybką Kolej Miejską w Warszawie oraz Koleje Mazowieckie.

Na środku peronów znajduje się zamknięte przejście podziemne i łączy ono perony skrajne (1 i 3). Jest ono od kilkunastu lat zamknięte dla pasażerów. Na forum Skyscrapercity można wyczytać, że było ono niegdyś używane jako magazyny dla mieszczących się na peronach sklepów i barów.

Obecnie przejście z peronu na peron możliwe jest w dwóch miejscach – na środku peronów, gdzie należy wyjść na powierzchnię, przejść przez budynek dworca i przejść na odpowiedni peron. Drugim miejscem jest zachodni kraniec peronów, gdzie jednocześnie można przedostać się na perony stacji Warszawa Centralna. Omawiane przejście podziemne na środku peronów pozwoli na przejście z peronu 1 na 3, z pominięciem peronu 2 (środkowego). Ponadto na krańcach każdego peronu są wąskie schodki prowadzące przez torowisko (zdjęcie poniżej), z którego uprawniony jest do korzystania jedynie personel dworca, ale niestety korzystają z niego również pasażerowie. Korzystanie z nich jest o tyle niebezpieczne, że od strony wschodniej szlak tworzy łuk, przez co nie ma możliwości zobaczenia nadjeżdżającego pociągu, maszynista nie widzi również tego miejsca z kabiny. Pociąg jest dopiero widoczny na kilka sekund przed jego wjazdem „w peron”, co dla przechodzących stwarza duże zagrożenie. Problemu tego nie ma od strony zachodniej, gdyż tam szlak jest względnie prosty. Tam jednakże jest również normalne przejście podziemne, o którym pisałem wyżej.

Na zdjęciu widoczne są schody, które prowadzą na tor.
Na zdjęciu widoczne są schody, które prowadzą na tor. Takie schody znajdują się na krańcu każdego peronu.

Przystanek ten został zaprojektowany w taki sposób, że perony 1 i 3 (skrajne, gdzie mieszczą się kasy biletowe) są przeznaczone dla pasażerów wsiadających do pociągów, z kolei peron środkowy (2), jest przeznaczony dla pasażerów wysiadających. Jednakże w związku z tym, że od strony ronda Dmowskiego możliwe jest wejście tylko na peron 2, to właśnie ten peron jest używany głównie przez pasażerów. Stwarza to problemy tego rodzaju, że nie ma możliwości zakupu biletu w kasie i trzeba albo skorzystać ze schodków (zdjęcie wyżej), czekać na pociąg aby przez niego przejść na peron 1 lub 3, lub też przejść do końca peronów do obecnego przejścia podziemnego. Opcja pierwsza jest niebezpieczna, opcja druga najczęściej wybierana (pociągi w szczycie kursują co 3 minuty), a opcja trzecia zbyt czasochłonna.

TransportPubliczny.pl publikuje świeże zdjęcia prezentujące zamknięte przejście pomiędzy peronami:

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-otworza-zamkniete-przejscie-na-dworcu-srodmiescie-2619.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.